NY SCOREBOARD: National Junior Olympics

7/23/2018
 

New York Scoreboard
 
complete NY entry list and results

DAILY RESULTS
Day 7

Place

Name

Division

Event

Club

Performance

2

Aisha Wajid

7-8 girls

1500m

VO2Max TC

5:37.22

2 Tobias Wolfson 17-18 boys 1500m MHC TC 4:04.27

2

Ryler Gould

15-16 boys

400m Hurdles

Newburgh Elite TC

53.31

3

Alissa Graham

11-12 girls

1500m

Club44

4:53.71

5

Newburgh Elite TC

15-16 boys

4x400m Relay

Newburgh Elite TC

3:24.27

6

Ariana Wise

9-10 girls

1500m

Club44

5:13.77

6

Lailah White

15-16 girls

400m Hurdles

New Horizon TC

1:03.36

9 Juliette Salazar 13-14 girls 1500m New York Starz Track 4:49.86

10

Jada Clarke

11-12 girls

High Jump

Velocity Track

1.40m

11

Melanie Romero

9-10 girls

1500m

Notre Dame Track

5:30.54

12

Kayleigh Jamieson

11-12 girls

1500m

Unattached

5:08.82

13

Gianni Simpson

9-10 boys

Long Jump

New York Starz Track

4.15m

13

Brianna Thomas

15-16 girls

Javelin Throw

In Motion

30.51m

14

Brianna Burrell

9-10 girls

Long Jump

Velocity Track

3.99m

16

Nieasia Thomas

17-18 girls

Javelin Throw

In Motion

31.85m

18

Hannah Gadpaille

13-14 girls

100m

Velocity Track

12.72

18

Matteo Chiesara

9-10 boys

1500m

Tailwind

5:17.57

19

Sky Williams

9-10 girls

1500m

VO2Max TC

5:38.17

19

Pierce Parker

9-10 boys

1500m

Velocity Track

5:18.53

21

Victoria McEachern

17-18 girls

Javelin Throw

Ruff Kutz

30.34m

23

Kahla Johnson

7-8 girls

Shot Put

Notre Dame Track

4.84m

25

Matthiaus Love-Anderson

11-12 boys

Discus Throw

Velocity Track

21.82m

26

Kessler Hirsch

9-10 girls

Long Jump

Unattached

3.76m

27

Aaron Keller

11-12 boys

1500m

Unattached

5:03.36

29

Zackary Haseley

11-12 boys

1500m

Tailwind

5:04.36

32

Jessica Manzueta

13-14 girls

Shot Put

Notre Dame Track

9.91m

33

Alexander Riley

7-8 boys

1500m

VO2Max TC

5:56.06

39

Dakota Hickman

11-12 girls

High Jump

Velocity Track

1.25m

41

Kyle Schmits

7-8 boys

1500m

Notre Dame Track

6:11.83

43

Shyenne Blake

9-10 girls

Long Jump

Velocity Track

3.52m

45

Lauren Rodriguez

9-10 girls

Long Jump

Ocean Breeze Wave Run

3.50m

22

Gianni Simpson

9-10 boys

100m

New York Starz Track

13.73

NH

London Garcia

11-12 girls

High Jump

Notre Dame Track

-


Day 6

Place

Name

Division

Event

Club

Performance

2

Aisha Wajid

7-8 girls

800m

VO2Max TC

2:49.34

4

Selah Dungey

13-14 girls

High Jump

MySprintClub

1.60m

4

Alissa Graham

11-12 girls

800m

Club44

2:18.48

4

Juliette Salazar

13-14 girls

3000m

New York Starz Track

10:27.92

7

Jasmin Muhammad-Graham

15-16 girls

800m

Medgar Evers Cougars

2:18.12

9

Kamora Ruelas

11-12 girls

3000m

288 TC (Coney Island)

11:05.74

12

Olyvia Burrell

11-12 girls

Long Jump

Velocity Track

4.56m

15

Miguel Negrete

15-16 boys

Pole Vault

Notre Dame TC

4.00m

16

Bianca Staples

13-14 girls

High Jump

MHC TC

1.50m

16

Aaron Keller

11-12 boys

3000m

Unattached

10:49.81

19

Jada Clarke

11-12 girls

Long Jump

Velocity Track

4.43m

19

Lily Day

11-12 girls

3000m

Westchester Striders TF

11:36.27

22

Isabel Slippen

13-14 girls

3000m

Westchester Striders TF

11:18.37

30

Chelsi Chevannes

15-16 girls

High Jump