RESULTS: National Junior Olympic Championships

7/24/2017
 

Day 7 (Sunday) results

Place / Day

Name

Event

Division

Club

Performance

2

Alissa Graham

1500m

11-12 girls 

Club44

4:58.84

4

Louise Jones

400m hurdls.

17-18 girls

Rock City Striders

1:01.44

6

Xaera Mehta

1500m

7-8 girls 

Chelsea Greyhounds

5:57.77 

7

Amos Pres

1500m

9-10 boys

Chelsea Greyhounds

5:01.37

7

Tobias Wolfson

1500m

15-16 boys

MHC TC

4:10.32

11

Sahar Victoria

1500m

9-10 girls 

The Camp

5:26.62

11

Emilis Flores

Shot Put

7-8 girls 

Notre Dame TC

4.70 m (15-5)

21

Aaron Keller

1500m

9-10 boys

Unattached

5:20.10

22

Melanie Romero

1500m

9-10 girls 

Notre Dame TC

5:41.69

42

Xerxes Mehta

1500m

7-8 boys

Chelsea Greyhounds

6:27.58 


Day 6 (Saturday) results

Place

Name

Event

Division

Club

Performance

3

Alissa Graham

3000m

11-12 girls 

Club44

10:48.31

4

Alissa Graham

800m

11-12 girls 

Club44

2:21.61

9

Zoe Cooper

3000m

15-16 girls

Unattached

10:51.64

15

Kyle Snow

Shot Put

9-10 boys

Notre Dame TC

8.02m (26-3¾)

16

Joseph Morone

100m hurdles

13-14 boys

Chelsea Greyhounds

14.38

16

Jessica Manzueta

Discus

11-12 girls 

Notre Dame TC

20.29m (66-7)

21

Miguel Negrete

Pole Vault

15-16 boys

Notre Dame TC

3.55m (11-7¾)

31

Prizila Negrete

Discus

11-12 girls 

Notre Dame TC

18.12m (59-5)

52

Alvin Chen

Long Jump

7-8 boys

Ocean Breeze Wave

2.72m (8-11¼)



Day 5 (Friday) Results

Place

Name

Event

Division

Club

Performance

6

Jakob Morrissey

Shot Put

15-16 boys

Eclipse Track & Field

15.52m (50-11)

9

Jaheim Jones

100m

15-16 boys

Newburgh Elite TC

10.85 +

11

Lauren Rodriguez

Long Jump

7-8 girls 

Ocean Breeze Wave

3.38m (11-1¼) +

17

Jaden Snow

High Jump

11-12 boys

Notre Dame TC

1.40m (4-7)

21

Brianna White

100m

15-16 girls

Chelsea Greyhounds

12.34

21

Hall's Express Track ll

1600m Relay

17-18 girls

Hall's Express Track ll

4:10.76

21

Notre Dame TC

1600m Relay

9-10 boys

Notre Dame TC

5:09.49

24

Denai Wilson

400m

15-16 girls

Hall's Express Track ll

58.52

27

Solange Wright

400m

17-18 girls

Hall's Express Track ll

58.80

28

Hall's Express Track ll

1600m Relay

15-16 girls

Hall's Express Track ll

4:22.51

28

Hall's Express Track ll

1600m Relay

17-18 boys

Hall's Express Track ll

4:29.36

37

Clevon McPherson

400m

11-12 boys

Ocean Breeze Wave

1:03.97

38

Kimaris Hickman

400m

9-10 girls 

Velocity TF NY

1:13.28

43

Jessica Prentice

400m

13-14 girls

Ocean Breeze Wave

1:02.54

43

Sanaa Shakwi

Discus

17-18 girls

Eclipse Track & Field

30.29m (99-4)

45

Tyler Whitehurst

400m

17-18 boys

Eclipse Track & Field

50.99

52

Lauren Rodriguez

400m

7-8 girls 

Ocean Breeze Wave

1:35.20