USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo USATF Hershey National Junior Olympic Track & Field Championships
Monday, July 22, 2019 - Sunday, July 28, 2019
Sacramento State University
Sacramento, CA







news          photos          results          meet website


NEWS
PHOTOS
Marshall_-Jobe Moore_Anissa-19Sacramento
Miller_Marshall Wolfson_Tobias



NEW YORK RESULTS SCOREBOARD       
New York results go to composite results   
 daily results        full meet results

COMPOSITE RESULTS

Place

Name

Div

Event

Club

Performance

1

Tobias Wolfson

17-18 boys

1500m

MHC TC

3:57.77

1

Tobias Wolfson

17-18 boys

3000m

MHC TC

8:42.51

1

Nathaniel Johnson

11-12 boys

Pentathlon

Notre Dame TC

2366 pts.

4

Jasmin Muhammad-Graham

17-18 girls

800m

Medgar Evers Cougars TC

2:14.98

4

Nathaniel Johnson

11-12 boys

80m Hurdles

Notre Dame TC

12.91m

5

Steven Jacques

15-16 boys

Long Jump

Medgar Evers Cougars TC

6.30m

5

Marshall Miller

7-8 boys

Shot Put

Notre Dame TC

7.22m

6

Jermaine Ewers

17-18 boys

100m

Medgar Evers Cougars TC

10.81

7

Nathaniel Johnson

11-12 boys

400m

Notre Dame TC

58.22

7

Anissa Moore

13-14 girls

400m

Moore Acceleration TC

57.86

7

Ryan Eagan

17-18 boys

3000m

Unattached

9:03.87

7

Nuru Jobe

9-10 boys

High Jump

Notre Dame TC

1.25m

9

Nathaniel Oakes

17-18 boys

3000m

MHC TC

9:04.75

9

Conor Convery

15-16 boys

Hammer Throw

Unattached

46.06m

10

Malina Rodriguez-King

9-10 girls

1500m

Ocean Breeze Wave Runners

5:30.24

10

Selah Dungey

15-16 girls

High Jump

MySprintClub

1.55m

10

Ashleigh Convery

17-18 girls

Hammer Throw

Unattached

41.86m

10

Nuru Jobe

9-10 boys

Triathlon

Notre Dame TC

491 pts.

11

Jahi Roberts

15-16 boys

400m

Medgar Evers Cougars TC

50.23

11

Miguel Negrete

17-18 boys

Decathlon

Unattached

5780 pts.

11

Medgar Evers Cougars TC

15-16 boys

4x400m Relay

 

3:29.04

12

Kunusasha Medas-king

7-8 girls

400m

Midas Touch

1:17.50

12

Kunusasha Medas-king

7-8 girls

1500m

Midas Touch

6:04.06

12

Lauren Rodriguez

9-10 girls

Long Jump

Ocean Breeze Wave Runners

3.89m

14

Miguel Negrete

17-18 boys

Pole Vault

Unattached

4.25m

15

Lauren Rodriguez

9-10 girls

1500m

Ocean Breeze Wave Runners

5:35.67

16

Kunusasha Medas-king

7-8 girls

800m

Midas Touch

3:02.42

16

Marshall Miller

7-8 boys

Javelin

Notre Dame TC

16.70m

16

Ocean Breeze Wave Runners

9-10 boys

4x400m Relay

 

5:02.03

16

Ocean Breeze Wave Runners

13-14 boys

4x400m Relay

 

3:56.03

16

Ocean Breeze Wave Runners

9-10 girls

4x400m Relay

 

5:05.39

18

Anissa Moore

13-14 girls

800m

Moore Acceleration TC

2:24.58

18

Konstantin MacKinnon

9-10 boys

1500m

Westchester Wolves

5:17.42

18

Riley Tefft

9-10 girls

Javelin

Ocean Breeze Wave Runners

19.70m

19

Nathaniel Oakes

17-18 boys

1500m

MHC TC

4:11.14

19

Jana Alhagiko

9-10 girls

Shot Put

Ocean Breeze Wave Runners

6.18m

19

Ocean Breeze Wave Runners

9-10 boys

4x100m Relay

 

1:00.37

20

Anissa Moore

13-14 girls

200m

Moore Acceleration TC

26.17

20

Lauren Rodriguez

9-10 girls

800m

Ocean Breeze Wave Runners

2:46.08

20

Joseph Calabrese

9-10 boys

1500m

Ocean Breeze Wave Runners

5:23.75

20

Zakiya Scott

17-18 girls

400m Hurdles

Medgar Evers Cougars TC

1:06.46

22

Peter Trapani Jr

7-8 boys

Long Jump

Ocean Breeze Wave Runners

3.09m

22

Jana Alhagiko

9-10 girls

Javelin

Ocean Breeze Wave Runners

18.70m

22

Ocean Breeze Wave Runners

13-14 boys

4x100m Relay

 

49.79

23

Joseph Calabrese

9-10 boys

800m

Ocean Breeze Wave Runners

2:40.54

23

Malina Rodriguez-King

9-10 girls

800m

Ocean Breeze Wave Runners

2:46.36

23

Isabel Slippen

13-14 girls

3000m

Westchester Striders

11:26.09

23

Prizila Negrete

13-14 girls

Shot Put

Notre Dame TC

11.13m

24

Ocean Breeze Wave Runners

13-14 girls

4x100m Relay

 

52.55

27

Kahla Johnson

9-10 girls

Shot Put

Notre Dame TC

5.50m

28

Steven Jacques

15-16 boys

100m

Medgar Evers Cougars TC

11.42

28

Riley Sterling-Duncan

7-8 girls

Long Jump

Ocean Breeze Wave Runners

2.81m

30

Kirsten Harper

9-10 girls

Long Jump

Ocean Breeze Wave Runners

3.36m

30

Ocean Breeze Wave Runners

13-14 girls

4x400m Relay

 

4:28.98

31

Brayden McGinley

9-10 boys

400m

Ocean Breeze Wave Runners

1:12.55

31

Andre Chen

17-18 boys

Long Jump

Ocean Breeze Wave Runners

6.12m

32

Jasmin Muhammad-Graham

17-18 girls

400m

Medgar Evers Cougars TC

59.10

32

Aydan St Louis

9-10 boys

Long Jump

Ocean Breeze Wave Runners

3.51m

33

Madelyn Marquez

17-18 girls

400m Hurdles

Chelsea Greyhounds

1:11.77

34

Peter Trapani Jr

7-8 boys

100m

Ocean Breeze Wave Runners

15.75

34

Matthew Resnick

15-16 boys

800m

Medgar Evers Cougars TC

2:10.29

34

Kievon Harper

13-14 boys

100m Hurdles

Ocean Breeze Wave Runners

16.76

37

Steven Jacques

15-16 boys

200m

Medgar Evers Cougars TC

23.27

39

Madelyn Marquez

17-18 girls

100m Hurdles

Chelsea Greyhounds

16.50

42

Prizila Negrete

13-14 girls

Discus

Notre Dame TC

19.62m

45

Kirsten Harper

9-10 girls

100m

Ocean Breeze Wave Runners

15.08

45

Jaden Best

15-16 boys

400m

Medgar Evers Cougars TC

54.21

45

Anna Vidolova

11-12 girls

400m

Unattached

1:12.04

47

Zakiya Scott

17-18 girls

400m

Medgar Evers Cougars TC

1:02.23

DQ

Peter Trapani Jr

7-8 boys

200m

Ocean Breeze Wave Runners

-

DQ

Dejevon Daniel

9-10 boys

200m

Achievement First TC

-

NH

Maria Major

13-14 girls

Triple Jump

Notre Dame TC

-

Q

Jermaine Ewers

17-18 boys

100m 1st rd

Medgar Evers Cougars TC

11.05

Q

Jermaine Ewers

17-18 boys

100m 2nd rd

Medgar Evers Cougars TC

11.02

Q

Anissa Moore

13-14 girls

200m 1st rd

Moore Acceleration TC

26.09

Q

Nathaniel Johnson

11-12 boys

400m 1st rd

Notre Dame TC

58.06

Q 

Anissa Moore

13-14 girls

400m 1st rd

Moore Acceleration TC

56.83

Q

Jasmin Muhammad-Graham

17-18 girls

800m 1st rd

Medgar Evers Cougars TC

2:14.75

Q

Tobias Wolfson

17-18 boys

1500m 1st rd

MHC TC

3:59.13

Q

Nathaniel Johnson

11-12 boys

80m Hurdles 1st rd

Notre Dame TC

12.56

Q

Nathaniel Johnson

11-12 boys

80m Hurdles 2nd rd

Notre Dame TC

12.62




DAILY RESULTS   Monday   Tuesday   Wednesday  Thursday   Friday   Saturday   Sunday 


Monday

Place

Name

Div

Event

Club

Performance

10

Ashleigh Convery

17-18 girls

Hammer Throw

Unattached

41.86m



Tuesday

Place

Name

Div

Event

Club

Performance

1

Nathaniel Johnson

11-12 boys

Pentathlon

Notre Dame TC

2366 pts.

9

Conor Convery

15-16 boys

Hammer Throw

Unattached

46.06m

10

Nuru Jobe

9-10 boys

Triathlon

Notre Dame TC

491 pts.

11

Miguel Negrete

17-18 boys

Decathlon

Unattached

5780 pts.



Wednesday

Place

Name

Div

Event

Club

Performance

16

Kunusasha Medas-king

7-8 girls

800m

Midas Touch

3:02.42

16

Marshall Miller

7-8 boys

Javelin

Notre Dame TC

16.70m

18

Anissa Moore

13-14 girls

800m

Moore Acceleration TC

2:24.58

20

Lauren Rodriguez

9-10 girls

800m

Ocean Breeze Wave Runners

2:46.08

20

Zakiya Scott

17-18 girls

400m Hurdles

Medgar Evers Cougars TC

1:06.46

23

Joseph Calabrese

9-10 boys

800m

Ocean Breeze Wave Runners

2:40.54

23

Malina Rodriguez-King

9-10 girls

800m

Ocean Breeze Wave Runners

2:46.36

31

Andre Chen

17-18 boys

Long Jump

Ocean Breeze Wave Runners

6.12m

33

Madelyn Marquez

17-18 girls

400m Hurdles

Chelsea Greyhounds

1:11.77

34

Matthew Resnick

15-16 boys

800m

Medgar Evers Cougars TC

2:10.29

37

Steven Jacques

15-16 boys

200m

Medgar Evers Cougars TC

23.27

DQ

Peter Trapani Jr

7-8 boys

200m

Ocean Breeze Wave Runners

-

DQ

Dejevon Daniel

9-10 boys

200m

Achievement First TC

-

Q

Anissa Moore

13-14 girls

200m 1st rd

Moore Acceleration TC

26.09

Q

Jasmin Muhammad-Graham

17-18 girls

800m 1st rd

Medgar Evers Cougars TC

2:14.75



Thursday

Place

Name

Div

Event

Club

Performance

5

Steven Jacques

15-16 boys

Long Jump

Medgar Evers Cougars TC

6.30m

5

Marshall Miller

7-8 boys

Shot Put

Notre Dame TC

7.22

7

Nuru Jobe

9-10 boys

High Jump

Notre Dame TC

1.25m

18

Riley Tefft

9-10 girls

Javelin

Ocean Breeze Wave Runners

19.70m

19

Nathaniel Oakes

17-18 boys

1500m

MHC TC

4:11.14

19

Ocean Breeze Wave Runners

9-10 boys

4x100m Relay

 

1:00.37

20

Anissa Moore

13-14 girls

200m semis

Moore Acceleration TC

26.17

22

Jana Alhagiko

9-10 girls

Javelin

Ocean Breeze Wave Runners

18.70m

22

Ocean Breeze Wave Runners

13-14 boys

4x100m Relay

 

49.79

24

Ocean Breeze Wave Runners

13-14 girls

4x100m Relay

 

52.55

28

Steven Jacques

15-16 boys

100m

Medgar Evers Cougars TC

11.42

34

Peter Trapani Jr

7-8 boys

100m

Ocean Breeze Wave Runners

15.75

34

Kievon Harper

13-14 boys

100m Hurdles

Ocean Breeze Wave Runners

16.76

39

Madelyn Marquez

17-18 girls

100m Hurdles

Chelsea Greyhounds

16.50

45

Kirsten Harper

9-10 girls

100m

Ocean Breeze Wave Runners

15.08

NH

Maria Major

13-14 girls

Triple Jump

Notre Dame TC

 

Q

Jermaine Ewers

17-18 boys

100m 1st rd

Medgar Evers Cougars TC

11.05

Q

Tobias Wolfson

17-18 boys

1500m 1st rd

MHC TC

3:59.13

Q

Nathaniel Johnson

11-12 boys

80m Hurdles 1st rd

Notre Dame TC

12.56



Friday

Place

Name

Div

Event

Club

Performance

1

Tobias Wolfson

17-18 boys

3000m

MHC TC

8:42.51

7

Ryan Eagan

17-18 boys

3000m

Unattached

9:03.87

9

Nathaniel Oakes

17-18 boys

3000m

MHC TC

9:04.75

11

Jahi Roberts

15-16 boys

400m

Medgar Evers Cougars TC

50.23

11

Medgar Evers Cougars TC

15-16 boys

4x400m Relay

 

3:29.04

12

Kunusasha Medas-king

7-8 girls

400m

Midas Touch

1:17.50

14

Miguel Negrete

17-18 boys

Pole Vault

Unattached

4.25m

16

Ocean Breeze Wave Runners

9-10 boys

4x400m Relay

 

5:02.03

16

Ocean Breeze Wave Runners

13-14 boys

4x400m Relay

 

3:56.03

16

Ocean Breeze Wave Runners

9-10 girls

4x400m Relay

 

5:05.39

19

Jana Alhagiko

9-10 girls

Shot Put

Ocean Breeze Wave Runners

6.18m

27

Kahla Johnson

9-10 girls

Shot Put

Notre Dame TC

5.50m

28

Riley Sterling-Duncan

7-8 girls

Long Jump

Ocean Breeze Wave Runners

2.81m

30

Ocean Breeze Wave Runners

13-14 girls

4x400m Relay

 

4:28.98

31

Brayden McGinley

9-10 boys

400m

Ocean Breeze Wave Runners

1:12.55

32

Jasmin Muhammad-Graham

17-18 girls

400m

Medgar Evers Cougars TC

59.10

45

Jaden Best

15-16 boys

400m

Medgar Evers Cougars TC

54.21

45

Anna Vidolova

11-12 girls

400m

Unattached

1:12.04

47

Zakiya Scott

17-18 girls

400m

Medgar Evers Cougars TC

1:02.23

Q

Jermaine Ewers

17-18 boys

100m 2nd rd

Medgar Evers Cougars TC

11.02

Q

Nathaniel Johnson

11-12 boys

400m 1st rd

Notre Dame TC

58.06

Q 

Anissa Moore

13-14 girls

400m 1st rd

Moore Acceleration TC

56.83



Saturday

Place

Name

Div

Event

Club

Performance

4

Jasmin Muhammad-Graham

17-18 girls

800m

Medgar Evers Cougars TC

2:14.98

10

Selah Dungey

15-16 girls

High Jump

MySprintClub

1.55m

22

Peter Trapani Jr

7-8 boys

Long Jump

Ocean Breeze Wave Runner

3.09m

23

Isabel Slippen

13-14 girls

3000m

Westchester Striders

11:26.09

42

Prizila Negrete

13-14 girls

Discus

Notre Dame TC

19.62m

Q

Nathaniel Johnson

11-12 boys

80m Hurdles 2nd rd

Notre Dame TC

12.62



Sunday

Place

Name

Div

Event

Club

Performance

1

Tobias Wolfson

17-18 boys

1500m

MHC TC

3:57.77

6

Jermaine Ewers

17-18 boys

100m

Medgar Evers Cougars TC

10.81

4

Nathaniel Johnson

11-12 boys

80m Hurdles

Notre Dame TC

12.91m

7

Nathaniel Johnson

11-12 boys

400m

Notre Dame TC

58.22

7

Anissa Moore

13-14 girls

400m

Moore Acceleration TC

57.86

10

Malina Rodriguez-King

9-10 girls

1500m

Ocean Breeze Wave Runners

5:30.24

12

Kunusasha Medas-king

7-8 girls

1500m

Midas Touch

6:04.06

12

Lauren Rodriguez

9-10 girls

Long Jump

Ocean Breeze Wave Runners

3.89m

15

Lauren Rodriguez

9-10 girls

1500m

Ocean Breeze Wave Runners

5:35.67

18

Konstantin MacKinnon

9-10 boys

1500m

Westchester Wolves

5:17.42

20

Joseph Calabrese

9-10 boys

1500m

Ocean Breeze Wave Runners

5:23.75

23

Prizila Negrete

13-14 girls

Shot Put

Notre Dame TC

11.13m

30

Kirsten Harper

9-10 girls

Long Jump

Ocean Breeze Wave Runners

3.36m

32

Aydan St Louis

9-10 boys

Long Jump

Ocean Breeze Wave Runners

3.51m