USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2018 USATF 50 km Championships
Sunday, March 4, 2018 - Sunday, March 4, 2018
Caumsett State Historic Park
Lloyd Harbor, NY






photos               results

PHOTOS

Heath_Aaron Oliva-Michael
Heath_Aaron2


NEW YORK RESULTS                
complete championships results

WOMEN

Place

Masters Pl.

Bib #

Name

Age

City, State

Time

4

 

3380

Julie Kheyfets

29

New York, NY

4:12:52

7

 

3397

Samantha Rosa

26

New York, NY

5:09:43

8

2nd 45-49

3383

Esther Levine

47

Long Island City, NY

5:39:33

12

 

3369

Mary Harvey

36

Brooklyn, NY

5:59:36

Men

Place

Masters Pl.

Bib #

Name

Age

City, State

Time

3

1st 40-44

3371

Aaron Heath

43

Chappaqua, NY

3:17:01

10

 

3414

Michael Oliva

38

Irvington, NY

3:52:01

17

5th 45-49

3409

Dong Lin

46

West Nyack, NY

4:22:21

19

 

3356

Daniel Boline

37

New York, NY

4:36:09

22

5th 55-59

3362

Frank Colella

55

Scarsdale, NY

4:58:27

30

7th 55-59

3412

Eliot Lee

55

Croton On Hudson, NY

5:55:55

32

2nd 70-74

3395

Al Prawda

70

Brooklyn, NY

6:05:01



CHAMPIONSHIP RESULTS  (unofficial)

WOMEN

Place

Masters Pl.

Bib#

Name

Age

City, State

USATF Assoc.

Time

1

 

3398

Gabrielle Russo

33

Patchogue, NY

Long Island

3:36:23

2

1st 40-44

3381

Laura Kline

40

Syracuse, NY

Niagara

3:37:36

3

2nd 40-44

3365

Martha Delgado

41

Great Neck, NY

Long Island

4:01:25

4

 

3380

Julie Kheyfets

29

New York, NY

New York

4:12:52

5

1st 45-49

3378

Jodi Kartes-Heino

47

East Quogue, NY

Long Island

4:33:59

6

 

3399

Rebecca Schwartz

38

Bergenfield, NJ

New Jersey

4:42:19

7

 

3397

Samantha Rosa

26

New York, NY

New York

5:09:43

8

2nd 45-49

3383

Esther Levine

47

Long Island City, NY

New York

5:39:33

9

1st 50-54

3361

Eva Casale

53

Glen Cove, NY

Long Island

5:56:35

10

1st 60-64

3354

Jill Biddington

64

New York, NY

 

5:58:06

11

2nd 60-64

3415

Lucimar Araujo

61

 

 

5:58:10

12

 

3369

Mary Harvey

36

Brooklyn, NY

New York

5:59:36

13

1st 55-59

3407

Christine Mccain

55

Deer Park, NY

Long Island

6:14:23

14

3rd 40-44

3360

Claudia Cabanas

40

Lindenhurst, NY

Long Island

6:26:51

15

4th 40-44

3379

Stacy Keyes

42

East Meadow, NY

Long Island

7:17:06

Men

Place

Masters Pl.

Bib#

Name

Age

City, State

USATF Assoc.

Time

1

 

3384

Eric Lipuma

24

Boulder, CO

Colorado

3:03:51

2

 

3396

Chris Raulli

29

Manlius, NY

Niagara

3:15:10

3

1st 40-44

3371

Aaron Heath

43

Chappaqua, NY

New York

3:17:01

4

1st 45-49

3406

Boyd Carrington

45

Amityville, NY

Long Island

3:24:30

5

 

3382

Robert Lafrance

21

Boston, MA

New England

3:28:28

6

 

3357

Will Brewster

23

Grayslake, NY

Illinois

3:31:57

7

2nd 45-49

3392

Shelby Pankratz

48

Zeeland, MI

Michigan

3:35:07

8

3rd 45-49

3390

Tommy Nettuno

48

West Babylon, NY

Long Island

3:40:14

9

1st 55-59

3358

Richard Browning

56

Portland, OR

Oregon

3:50:00

10

 

3414

Michael Oliva

38

Irvington, NY

New York

3:52:01

11

1st 50-54

3413

Byron Lane

50

Stony Brook, NY

Long Island

3:56:53

12

2nd 55-59

3400

Brian Teason

57

Manchester, VT

New England

3:57:59

13

1st 60-64

3353

Todd Baum

60

Fayetteville, NY

Niagara

3:58:59

14

4th 45-49

3375

Josh Irvan

47

Downingtown, PA

Mid-Atlantic

3:59:10

*

 

3403

Graham Wilcock

49

Great Neck, NY

Long Island

4:01:25

15

2nd 50-54

3391

Wayne Pacconi

50

Denville, NJ

New Jersey

4:04:30

16

3rd 55-59

3408

Donald Demetriades

57

Bozeman, MT

Montana

4:05:06

17

5th 45-49

3409

Dong Lin

46

West Nyack, NY

New York

4:22:21

18

4th 55-59

3374

Michael Hunter

56

Merrick, NY

Long Island

4:29:07

19

 

3356

Daniel Boline

37

New York, NY

New York

4:36:09

20

2nd 60-64

3351

Paul Arlt

61

Bridgewater, NJ

New Jersey

4:43:05

21

 

3352

Frank Auletti

27

Deer Park, NY

Long Island

4:48:36

22

5th 55-59

3362

Frank Colella

55

Scarsdale, NY

New York

4:58:27

23

3rd 50-54

3389

Bill Mullaney

52

Oakdale, NY

Long Island

5:03:10

24

1st 65-69

3394

Roy Pirrung

69

Plymouth, WI

Wisconsin

5:07:15

25

3rd 60-64

3401

Marc Vengrove

61

Allentown, PA

Mid-Atlantic

5:07:56

26

1st 70-74

3404

ClaytonZeke Zucker

74

Jeffersonville, VT

New England

5:16:53

27

 

3367

Paul Dlug

36

Port Jefferson, NY

Long Island

5:45:39

28

4th 50-54

3402

Bert Voland

54

Patchogue, NY

Long Island

5:50:30

29

6th 55-59

3386

Jay Masten

59

Bohemia, NY

Long Island

5:50:43

30

7th 55-59

3412

Eliot Lee

55

Croton On Hudson, NY

New York

5:55:55

31

8th 55-59

3363

Ted Cowles

59

West Granby, CT

Connecticut

5:58:33

32

2nd 70-74

3395

Al Prawda

70

Brooklyn, NY

New York

6:05:01

33

4th 60-64

3411

Bill Gross

64

 

 

6:21:36

34

5th 50-54

3376

Joe Jurczyk

53

Brecksville, OH

Lake Erie

6:41:17

35

1st 75-79

3355

Patrick Bivona

76

Clifton, NJ

New Jersey

7:32:03

* = non U.S. citizen (guest competitor)