USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2017 Ocean Breeze Grand Prix
Saturday, February 18, 2017 - Saturday, February 18, 2017
Ocean Breeze Athletic Complex
New York, NY

Athlete Competition Information          Schedule           Fields           Tickets


Ticket Sales      

Pre-Sale
General Admission Tickets           $10.00 

General Admission + VIP              $40.00**  
(VIP includes premium seating and additional viewing platforms, drinks, and appetizers)

General Admission + Super VIP    $100**  
(Super VIP includes Premium seating and additional viewing platforms, drinks, and appetizers, as well as an meet and greet with at the conclusion of the meet at the South Finn Bar and Grill)

**VIP and Super VIP are pre-sale only, not available for purchase at the door.

Day of Meet Sale
General admission tickets   $20.00

COMPETITION INFORMATION

We are pleased to invite your athletes to the Ocean Breeze Grand Prix to be held on Saturday, February 18, 2017. The meet will be held at the state of the art Ocean Breeze Athletic Complex. One of the fastest track in the country and the only IAAF certificated indoor track & field facilities in the United States. An elite-level hydraulically banked track that can be converted from eight to six lanes. It has an eight lane sprint/hurdle straightaway, two long jump/triple jump runways, two shot put/weight cages, two high jump and pole vault runways.

USA Track & Field New York will be offering prize money for the top three athletes in the following events:
  • Men's and Women's 60 Meters 
  • 60 Meter Hurdles
  • 300 meter 
  • 600 meter
  • 1,000 meter
  • 1 mile 
  • high jump 
  • pole vault
  • 3200 meter relays
As an additional incentive, for the Men's and Women's Mile, we will be offering a bonus award if the Ocean Breeze Athletic Complex facility record is broken. As of January 21, 2017, the facility record are:
Colby Alexander 3:57.74 New York-New Jersey TC
Angel Piccirillo 4:36.00 Villanova University

IMPORTANT DATES

Wednesday, February 1st - Athletes deadline to declare on directathletics

Monday, February 8th - Accepted athletes/relays will be posted on here

Wednesday, February 16th - Lane assignments will be made available

 

Entries

You must enter all individual athletes and relay teams on directathletics.com by Monday, February 14th at 10:00pm. Please use the athlete's best mark from 2016 outdoor or 2016-17 indoor season.

 

Number of accepted athletes in ning events: 

60 meter - 8 athletes accepted - Final on Time 

60 meter hurdles - 8 athletes accepted - Final on Time 

300 meter - 8 athletes accepted (2 heats - lanes 3-6) - Final on Time 

600 meter - 6 athletes accepted - Final on Time 

1,000 meter - 8 - 10 athletes accepted 

1 Mile - 10 - 12 athletes accepted 

3,200 meter relay - 8 teams 

 

Number of accepted athletes in field events: 

High Jump - 6 athletes 

Pole Vault - 8 athletes

 

Minimum Standard 

Men's High Jump - 2.05 meters Women's High Jump - 1.71 meters

Men's Pole Vault - 4.75 meters Women's Pole Vault - 3.75 meters

 

Entering the Athletic Complex

Entry to the Ocean Breeze Athletic Complex for coaches and Athletes will be on the first floor of the parking facility. All athletes and coaches will pick up their packets at the registration desk.

 

Credentials

All credentialed athletes and coaches must wear "Official Ocean Breeze Games Credentials". Each club team will receive one coach's pass. Individual athletes will receive one athlete support credential for their coach/manager.

 

Spikes

Only " pyramid spikes are permitted on the Ocean Breeze Athletic Complex. Spikes will be available to purchase at the meet.

 

Clerking

Checking and hip number pick up will happen on the first floor of the facility

 

Starting Blocks

Starting Blocks will be provided by Ocean Breeze Athletic Center. Only those starting blocks maybe used in the facility.

 

Warm-ups

All warming up will be done on the first floor of the facility.

 

Rules

USATF/IAAF rules will be followed in this meet.

 

Tickets

Tickets for the event can be purchased at eventbrite.

Ticket prices: General Admission - $10.00, VIP - $40.00 and Super VIP - $100.00


TIME SCHEDULE

Track Events

6:00pm

Youth Girls 4 x 400 Meter Relay (11-12 year age division)

6:05pm

Youth Boys 4 x 400 Meter Relay (11-12 year age division)

6:10pm

Youth Girls 1 Mile  (13-14 year age division)

6:20pm

Youth Boys 1 Mile  (13-14 year age division)

6:25pm

John P Prendergast CHSAA Girls 4 x 800 Meter Relay

6:50pm

Women's 60 Meter Hurdles

7:00pm

Men's 60 Meter Hurdles

7:05pm

Fastest Kid in Staten Island Girls 55 Meter  (7-8 year age division)

7:10pm

Fastest Kid in Staten Island Boys 55 Meter  (7-8 year age division)

7:15pm

Soulpak Women's 60 Meter 

7:20pm

Men's 60 Meter

7:30pm

USATF New York Women's 1,000 Meter

7:40pm

Rasta Returns Women's 300 Meter

7:50pm

NYAC Men's 300 Meter 

7:55pm

SITRAC Men's 1,000 Meter

8:00pm

George Kochman Staten Island High School Girls 4 x 200 Meter Relay

8:05pm

Jim Hughes Staten Island High School Boys 4 x 200 Meter Relay

8:10pm

NYAC Women's 600 Meter 

8:20pm

Joe Wroblewski Men's 600 Meter 

8:25pm

Women's Mile

8:30pm

Youth Girls 4 x 200 Meter Relay (9-10 age division)

8:35pm

Edward J J Bowes CHSAA Girls 4 x 200 Meter Relay

8:40pm

Youth Boys 4 x 200 Meter Relay (9-10 age division)

8:45pm

Donal F Buckley CHSAA Boys 4 x 200 Meter Relay

8:50pm

Opening Ceremony - National Anthem

9:00pm

George T Eastment CHSAA Boys 4 x 800 Meter Relay

9:10pm

The Bill Welsh Men's Mile

Field Events

7:40pm

Willie Black, Jr Women's High Jump

8:20pm

Bill Jankunis Men's High Jump

FIELDS 

go to High School and Youth fields

Men's 60m 

1

Andre Marcano

CPTC - New Balance

2

Darien Johnson

Brooks

3

Mark Doyley

USA

4

Melique Garcia

Dominican Republic

5

Romone Hill

Chase Athletes

6

Stephen Headley

Barbados/Boston-North

7

D'Angelo Cherry

 

 

 

 

Men's 60m Hurdles

1

Mikhail Williamson

 

2

Ramon Sosa

Dominican Republic

3

Ronald Forbes

Cayman Islands

 

 

 

The NYAC Men's 300m 

1

Adrian Crichlow

CPTC-New Balance

2

Brycen Spratling

USA - NYAC

3

Christopher Naliali

France

4

Emmanuel Tugumisirize

Uganda/CPTC New Balance

5

Jonia Mcdonald

Chase Athletes

6

LaLonde Gordon

Trinidad & Tabago

7

Mark Doyley

USA

8

Romel Lewis

Chase Athletes

9

Terrance Livingston

CPTC-New Balance

 

 

 

The Soulpak Men's 600m 

1

Andre Clarke

Chase Athletes

2

Brannon Kidder

USA

3

Christian Harrison

USA/BAA

4

Julius Mutekanga

Uganda/CPTC - New Balance

5

Rayon Lawrence

Chase Athletes

6

Russell Dinkins

 

7

Sadiki White

USA

8

Sean Atkinson

USA/CPTC - New Balance

9

Shaquille Walker

Brooks Beast

 

 

 

The SITRAC Men's 1000m 

1

Anthony Kostelec

Shore AC

2

Bill Looney

USA/CPTC New Balance

3

Billy Ledder

USA - District Elite

4

Brandon Lasater

Atlanta TC

5

Charles Jock

USA/Nike OTC

6

Corey Wall

USA/CPTC New Balance

7

Derek Holdsworth

USA - District Elite

8

Edose Ibadin

USA - District Elite

9

Julian Parker

USA - District Elite

10

Victor Palumbo

USA/CPTC New Balance

11

Will Crocker

USA - District Elite

 

 

 

The Bill Welsh Men's 1 Mile 

1

Guillaume Adam

France/BAA

2

Alfredo Santana

Puerto Rico

3

Andrew Wheating

Nike

4

Corey Wall

CPTC New Balance

5

Daniel Winn

USA/BAA

6

Jeff Weinstein

USA - NYAC

7

Mac Fleet

Nike

8

Matt Hillenbrand

USA/BAA

9

Mike Brannigan

USA - NYAC

10

Rob Mullett

Great Britain/Atlanta TC

11

Robby Andrews

USA

12

Sam Penzenstadler

USA/District Elite

13

Garrett O'Toole

Princeton University

 

 

 

Men's High Jump

1

Alexander Bowen

USA/CPTC New Balance

2

Daniel Claxton

Unattached

3

Raffael Craig

Shore AC

 

 

 

Women's 60m 

1

Bridget Lacy

Velocidad de Xtreme TC

2

Lisa Barber

Garden State Track Club

3

Miki Barber

Garden State Track Club

4

Robin Reynolds

USA

5

Tahesia Harrigna-Scott

British Virgin Islands /Sabuku Management

6

Flings Owusu-Agyapony

Ghana

 

Women's 60m Hurdles

1

Evonne Britton

USA/Club Northwest

2

Jessie Gaines

USA

3

Ladonna Richards

Chase Athletes

4

Paula Salmon

Unattached

5

Robin Reynolds

USA

6

Shanice Grant

Jamaica

 

 

 

Women's 300m 

1

Jordan Lavender

Sabaku Management

2

Kelsey Balkwill

Canada

3

Miki Barber

Garden State Track Club

4

Pariis Garcia

Shore AC

5

Robin Reynolds

USA

6

Ruth Asha

CPTC - New Balance

7

Shanika King

Shore AC

8

Yanique Haye-Smith

Chase Athletes

 

 

 

The NYAC Women's 600m 

1

Alaina Tate

USA/CPTC New Balance

2

Emily Rosario

USA/CPTC New Balance

3

Kimarra McDonald

Jamaica

4

Latosha Wallace

USA - NYAC

5

Lauren Henkel

USA - NYAC

6

Megan Malasarte

USA/Atlanta TC

7

Olga Kosichenko

Island Express

 

 

 

USATF New York Women's 1000m 

1

Angie Martinez

USA

2

Brigitte Mania

USA - Atlanta TC

3

Kristin Andrews

USA

4

Meg Manley

USA/CPTC New Balance

5

Myah Hicks

USA - District TC

6

Rolanda Bell

Panama/CPTC New Balance

7

Stephanie Herrick

USA/CPTC New Balance

8

Stephanie Schappert

Hoka NJNYTC

 

 

 

Women's 1 Mile 

1

Carmen Graves

Atlanta TC

2

Justine Fedronic

France

3

Meggie Sullivan

USA/CPTC New Balance

4

Ivette Media

USA/CPTC New Balance

5

Roland Bell

Panama/CPTC New Balance

 

 

 

The Willie Black Jr. Women's High Jump

1

Amina Smith

Garden State Track Club

2

Claudia Garcia

CPTC - New Balance

3

Kashany Rios

Panama

4

Mariah Toussaint

Garden State Track Club


High School & Youth events

Edward J J Bowes CHSAA Girls 4 x 200 Meter Relay
  1 St. Anthony's
  2 St. John the Baptist
  3 Kellenberg
  4 Notre Dame Academy
  5 Mary Louis Academy
  6 Archbishop Molloy
  7 Holy Trinity

John Prendergast CHSAA Girls 4 X 800 Meter Relay
  1 Notre Dame Academy                               
  2 Kellenberg                                      
  3 St. John the Baptist                         
  4 St. Joseph by-the-Sea                         
  5 St. Anthony's                                  
  6 Archbishop Molloy                              
  7 Mary Louis Academy                
  8 St. Joseph Hill            
                                                     
Donald F Buckley CHSAA Boys 4 x 200 Meter Relay
  1 Cardinal Hayes                                  
  2 Mount St. Michael                              
  3 St. John the Baptist                           
  4 St. Anthony's                                   
  5 Chaminade                                       
  6 Christ the King       
 
George T Eastment CHSAA Boys 4 x 800 Meter Relay
  1 St. Peters                                    
  2 Xavier                                         
  3 Chaminade                                      
  4 Fordham Prep                                 
  5 Kellenberg                                     
  6 St. John the Baptist                          
  7 St. Joseph by-the-Sea                           
  8 Xaverian          


SIHST&F Jim Hughes Boys 4 x 200 Meter Relay
  1 Port Richmond
  2 St. Peter's
  3.St. Joseph by-the-Sea
  4 New Dorp
  5 Monsignor Farrell
  6 Susan Wagner

SIHST&F George Kochman Girls 4 x 200 Meter Relay
  1 Port Richmond
  2 Notre Dame Academy
  3 Curtis 
  4 St. Joseph Hill
  5 Susan Wagner
  6 St. Joseph by-the-Sea       
                                                                     
55 Meter  Staten Island Boys 8 and Under
  1 Anthony, Eric		Ocean Breeze             
  2 Calabrese, Joseph		Unattached          
  3 Chen, Alvin			Ocean Breeze             
  4 Salazar, Ayden		Ocean Breeze             
  5 Houle, Jason		Ocean Breeze   
  6 Jaden Giri	Island Express      
               
55 Meter  Staten Island Girls 8 and Under 
  1 Rodriguez, Lauren		Ocean Breeze             
  2 Rodriguez-King, Malina	Island Express             
  3 Harper, Kirsten		Ocean Breeze             
  4 Tefft, Riley		Ocean Breeze             
  5 Schwarzrock, Emily		Ocean Breeze       
                       
4x200 Meter Relay 9-10 Division Boys
  1 Prospect Park Youth Running                   
  2 Notre Dame Track
  3 Brooklyn Lightning
  4 The Camp                              
   
4x200 Meter Relay 9-10 Division Girls
  1 Vo2max Track Club                               
  2 New York Novas TC                             
  3 Prospect Park Youth Running                     
  4 288 Track Club (Coney Island                     
  5 Infinity Track        
  6 Vo2max Track Club 'B'                       


1 Mile  11-12 Division Boys
  1 Diaz, Fernando		Island Express           
  2 Addison, Alexander		Tsc Track Club                    
  3 Boutin, Nate		Prospect Park  TC        
  4 Louvet, Lucien		Prospect Park  TC         
  5 Mittal, Harsit		Unattached                   
  6 Vadul, Akshay		Elite ner TC         
  7 Bhaskaran, Krish		Elite ner TC        
  8 Snow, Jaden			Notre Dame TC    
                
1 Mile  11-12 Division Girls 
1 Rodiquez, Tamera 		Vo2max Track
2 Aguilera, Kristen 		Island Express
3 Buckley, Anna 		Unattached
4 Rucker, Brianna 		New York Nov 
5 Coats, Rose 			PS 107 Track 
6 Thomas, Valiese 		Vo2max Track 
7 Lola Dineen 			Island Express

4 x 400 Meter Relay 13-14 Division Boys
   1 Prospect Park Youth Running                    
   2 Island Express  
   3 New York Novas           
                                 
4x400 Meter Relay 13-14 Division Girls
   1 Infinity Track                               
   2 Prospect Park Youth Running                  
   3 Island Express 
   4 Ocean Breeze 
   5 New York Novas