USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2016 U.S. Olympic Team Trials - Track & Field
Thursday, June 30, 2016 - Sunday, July 10, 2016
Hayward Field - University of Oregon
Eugene, OR

NEWS

NEW YORK RESULTS      all results

Place

Name

Event

City

Affiliation

Performance

1

Michelle Carter #

Shot Put

Ovilla, TX

Nike / NYAC

19.59m / 64-3¼

2

Deajah Stevens #

200m

Sleepy Hollow, NY

Oregon

22.30

2

Heather Miller-Koch #

Heptathlon

Saint Paul, MN

CPTC New Balance

6423 pts.

2

Gwendolyn Berry #

Hammer Throw

New York, NY

Nike / NYAC

73.09 / 239-9

2

Kibwe Johnson

Hammer Throw

Kamloops, AL

Nike / NYAC

75.11 / 246-5

2

Miranda Melville #

20km Race Walk

San Diego, CA

Skechers / NYAC

1:34:11.10

2

Trevor Barron

20km Race Walk

Bethel Park, PA

NYAC

1:27:27.10

3

Natasha Hastings #

400m

Locust Grove, GA

Under Armour / NYAC

50.17

3

Jeffrey Porter #

110m Hurdles

Canton, MI

Nike

13.21

4

Brittany Borman #

Javelin Throw 

Fullerton, CA

Nike / NYAC

56.60m / 185-8

4

Amanda Bingson

Hammer Throw

Bryan, TX

Nike / NYAC

70.30 / 230-8

5

Jillian Camarena-Williams

Shot Put

Tucson, AZ

Nike / NYAC

18.81m / 61-8½

6

John Gregorek

1500m

Annandale, NJ

ASICS / NJNYTC

3:38.76

6

Jeneva Stevens

Hammer Throw

New York, NY

NYAC

67.86 / 222-8

5

Reese Hoffa

Shot Put

Athens, GA

Nike / NYAC

20.61m / 67-7½

7

Colby Alexander

1500m

Lebanon, NJ

NJNYTC

3:38.90

7

Martin Hehir

10000m

Washingtonville, NY

 

28:56.14

8

Alysia Montano

800m

Berkeley, CA

ASICS / NYAC

3:06.77

8

Jeneva Stevens

Shot Put

New York, NY

NYAC

18.25m / 59-10½

9

Deajah Stevens

100m

Sleepy Hollow, NY

 

11.04

10

Amanda Smock

Triple Jump

Minneapolis, MN

ASICS / NYAC

13.12m / 43-0½

12

Anima Banks

800m

New York, NY

 

2:02.58

12

Mary Saxer

Pole Vault

Boston, MA

Nike / NYAC

NH 

13

Brycen Spratling

400m

Webster, NY

NYAC

46.37

13

Monique Riddick

Shot Put

Edison, NJ

 

17.29m / 56-8¾

14

Travis Mahoney

3000m Steeplechase

Old Bridge, NJ

HokaOneOne/NJNYTC

8:49.01

16

Nicole Tully

5000m

Teaneck, NJ

HokaOneOne / NYAC

NT

18

Nicol Traynor

3000m Steeplechase

Whitehouse St., NJ

HokaOneOne/NJNYTC

9:56.17

19

Erin Donohue

800m

Haddon Heights, NJ

 

2:02.93

19

Stephanie Schappert

1500m

Clinton, NJ

HokaOneOne

4:14.48

19

Justin Gaymon

400m Hurdles

Brooklyn, NY

NYAC

51.35

21

Erin Donohue

1500m

Haddon Heights, NJ

 

4:15.59

21

Jasmine Simmons

Long Jump

Elmsford, NY

CPTC New Balance

5.92m / 19-5¼

22

Reed Connor

5000m

Clinton, NJ

NJNYTC

13:53.72

22

Michael Jordan

3000m Steeplechase

Clinton, NJ

NJNYTC

9:08.61

23

Kerri Gallagher

1500m

Arlington, VA

Nike

4:22.47

26

Michael Rutt

800m

Yardley, PA

HokaOneOne/NJNYTC

1:49.25

26

Heather Wilson

1500m

Clinton, NJ

NJNYTC

4:25.07

27

Melissa Salerno

1500m

Huntington, NY

ASICS

4:35.42

27

Ford Palmer

1500m

Marmora, NJ

HokaOneOne/NJNYTC

3:51.31

28

LaTavia Thomas

800m

Philadelphia, PA

 

2:05.10

29

Jack Bolas

1500m

Clinton, NJ

NJNYTC

3:51.91

32

Emily Ritter

3000m Steeplechase

Millsboro, DE

NJNYTC

10:19.44

-

Brad Walker

Pole Vault

Chandler, AZ

NYAC

NM

Gia Lewis-Smallwood

Discus Throw

Alexis, IL

Nike / NYAC

DNS

Q

Deajah Stevens

100m (1st rd.)

Sleepy Hollow, NY

Oregon

11.18

Q

Deajah Stevens

200m (semi-finals)

Sleepy Hollow, NY

Oregon

22.45

Q

Deajah Stevens

200m (1st rd.)

Sleepy Hollow, NY

Oregon

22.91 

Q

Brycen Spratling

400m (1st rd.)

Webster, NY

NYAC

46.01

Q

Natasha Hastings

400m (1st rd.)

Locust Grove, GA

Under Armour / NYAC

51.17

Q

Natasha Hastings

400m (semi-finals)

Locust Grove, GA

Under Armour / NYAC

51.21

Q

Alysia Montano

800m (semi-finals)

Berkeley, CA

 

2:00.20

Q

Alysia Montano

800m (1st rd.)

Berkeley, CA

 

2:00.56

Q

Anima Banks

800m (1st rd.)

New York, NY

 

2:02.39

Q

Erin Donohue

1500m (1st rd.)

Haddon Heights, NJ

 

4:14.37

Q

Kerri Gallagher

1500m (1st rd.)

Arlington, VA

Nike

4:23.60

Q

Stephanie Schappert

1500m (1st rd.)

Clinton, NJ

HokaOneOne

4:23.68

Q

Colby Alexander

1500m (1st rd.)

Lebanon, NJ

NJNYTC

3:50.01

Q

Colby Alexander

1500m (semi-finals)

Lebanon, NJ

NJNYTC

3:47.77

Q

John Gregorek

1500m (1st rd.)

Annandale, NJ

ASICS / NJNYTC

3:43.04

Q

John Gregorek

1500m (semi-finals)

Annandale, NJ

ASICS / NJNYTC

3:45.59

Q

Nicole Tully

5000m (1st rd.)

Teaneck, NJ

HokaOneOne / NYAC

15:40.27

Q

Jeffrey Porter

110m Hurdles (1st rd.)

Canton, MI

Nike

13.72

Q

Jeffrey Porter

110m H (semi-finals)

Canton, MI

Nike

13.49

Q

Travis Mahoney

3000m Steeple (1strd.)

Old Bridge, NJ

HokaOneOne/NJNYTC

8:35.17

Q

Amanda Smock

Triple Jump (1st rd.)

Minneapolis, MN

ASICS / NYAC

13.44m / 44-1¼

Q

Mary Saxer

Pole Vault (1st rd.)

Boston, MA

Nike / NYAC

4.40m

Q

Brittany Borman

Javelin Throw (1st rd.)

Fullerton, CA

Nike / NYAC

58.06m / 190-6

Q = Qualified for Next Rd.       # Qualified for Olympic Team