USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2015 USATF Northeast Zone Youth Indoor Track & Field Championships
Saturday, February 21, 2015 - Sunday, February 22, 2015
Houghton College
Houghton, NY

RESULTS   New York only results    complete event results


New York Qualifers for National Championships

Place

Athlete

Event

Division

Club

Performance

1

Amon-Ra Watkins

Long Jump

11-12 boys

Eclipse T&F

4.96m/16-03.25

1

Bishopp Boutin

55m hurdles

13-14 boys

Prospect Park Youth Club

9.14

1

Brian Strachn

200m

15-16 boys

Prospect Park Youth Club

24.28

1

Brian Strachn

400m

15-16 boys

Prospect Park Youth Club

54.08

1

Egypt Parker

Shot Put

17-18 girls

Eclipse T&F

12.39m/40-07.75

1

Jessica Sanchez

200m

17-18 girls

Eclipse T&F

28.02

1

Jessica Sanchez

Long Jump

17-18 girls

Eclipse T&F

4.74m/15-06.75

1

Jonah Gorevic

800m

11-12 boys

Tailwind TC

2:22.51

1

Jonah Gorevic

1500m

11-12 boys

Tailwind TC

4:47.35

1

Jonah Gorevic

3000m

11-12 boys

Tailwind TC

9:53.91

1

Julia Plawiak

1500m

9-10 girls

Tailwind TC

5:43.52

1

Lisha Mckenzie

55m hurdles

11-12 girls

Velocity TC - NY

9.49

1

Matthew Nieves

800m

15-16 boys

Prospect Park Youth Club

2:09.97

1

Medgar Evers Cougars TC

4x400m relay

13-14 boys

Exantus, Ayarza, Gill, Denny

4:14.49

1

My'Khiyah Williams

High Jump

13-14 girls

unattached

1.60m/5-03

1

Pearl Websterrutledge

Shot Put

15-16 girls

Velocity TC - NY

10.65m/34-11.25

1

Prospect Park Youth

4x200m relay

8&Under girls

Dixon, McLeod, Baker, Lam

2:30.27

1

Prospect Park Youth

4x200m relay

8&Under boys

Johnson, Danielski, Farley, James

2:32.18 

1

Prospect Park Youth

4x400m relay

8&Under boys

Nicolas, Ballou, George, Gavenas

5:22.80

1

Prospect Park Youth

4x400m relay

9-10 girls

Slootsky, Lazarus, Scanlon, Rivera

6:16.26

1

Prospect Park Youth

4x400m relay

15--16 boys

Strachn, Best, Nieves, Gwyn-Rowsom

3:54.77

1

Prospect Park Youth

4x200m relay

11-12 boys

Williams, Bernard, Mednick, Clarke

2:01.46 

1

Sawyer Gwyn-Rowsom

1500m

15-16 boys

Prospect Park Youth Club

4:19.67

1

Sawyer Gwyn-Rowsom

3000m

15-16 boys

Prospect Park Youth Club

9:19.73

1

Tahje Flemming

400m

13-14 boys

Prospect Park Youth Club

54.85

1

Tamrat Gavenas

800m

8&Under boys

Prospect Park Youth Club

2:48.85

1

Tamrat Gavenas

1500m

8&Under boys

Prospect Park Youth Club

5:32.37

2

Amon-Ra Watkins

200m

11-12 boys

Eclipse T&F

28.36

2

Amon-Ra Watkins

High Jump

11-12 boys

Eclipse T&F

1.45m/4-09.00

2

Areyanna Crumble

55m hurdles

13-14 girls

unattached

8.71

2

Caylan George

200m

8&Under boys

Prospect Park Youth Club

32.25

2

Caylan George

400m

8&Under boys

Prospect Park Youth Club

1:18.42 

2

Davin-Wayne Denny

55m

11-12 boys

Medgar Evers Cougars TC

7.69

2

Jessica Sanchez

55m

17-18 girls

Eclipse T&F

7.63

2

Julia Plawiak

400m

9-10 girls

Tailwind TC

1:13.01

2

Julia Plawiak

800m

9-10 girls

Tailwind TC

2:53.48

2

Kaia Lam

1500m

8&Under girls

Prospect Park Youth Club

6:31.09

2

Ladarius Jones

Shot Put

17-18 boys

Velocity TC - NY

9.55m

2

Ladaysia Antrum

400m

15-16 girls

Prospect Park Youth Club

1:03.69

2

Matthew Nieves

1500m

15-16 boys

Prospect Park Youth Club

4:33.22

2

Matthew Nieves

3000m

15-16 boys

Prospect Park Youth Club

10:00.28

2

Mi-ah Watkins

Shot Put

17-18 girls

Eclipse T&F

10.11m/33-02

2

Olivia Curran

3000m

15-16 girls

Tailwind TC

11:17.39

2

Prospect Park Youth

4x200m relay

9-10 girls

Byrd, Jefferson, Scott, Dennison-Murray

2:24.99

2

Prospect Park Youth - A

4x400m relay

13-14 girls

Collins, Naimoli, Stephenson, Dunsky

4:23.69

2

Prospect Park Youth - A

4x400m relay

13-14 boys

Romeo, Beaufils, Flemmings, Boutin

4:18.30

2

Sage Sumpter

Shot Put

11-12 girls

Riverbank

7.75m/25-05.25

2

Tiarra Jackson

1500m Race Walk

9-10

Velocity TC - NY

13:57.40

2

Tremell Gill 

200m

13-14 boys

Medgar Evers Cougars TC

25.21

2

Tyler Whitehurst

200m

15-16 boys

Eclipse T&F

24.84

2

Tyler Whitehurst

400m

15-16 boys

Eclipse T&F

55.12

2

Velocity TC - NY

4x400m relay

9-10 boys

Lindo, Ingram, Ogunwomoju, Caldwell

5:28.00

2

Velocity TC - NY

4x200m relay

13-14 girls

Tolbert, Mathis, Eargle, Leach

1:54.73

2

Zaria Lumsden

200m

17-18 girls

Eclipse T&F

28.25

2

Zaria Lumsden

400m

17-18 girls

Eclipse T&F

1:03.43

2

Zayden Williams

High Jump

9-10 boys

Harlem Children’s Zone TC

1.05m / 3-05.25

2

Zedekiah Williams

High Jump

13-14 boys

Harlem Children’s Zone TC

1.45m/4-09

3

Alex Ahandar

800m

17-18 boys

Prospect Park Youth Club

2:16.04

3

Avery Philip

Shot Put

8&Under girls

Velocity TC - NY

4.09m/13-05

3

Breanna Mcdonald

800m

15-16 girls

Prospect Park Youth Club

2:35.64 

3

Darius Gordon

400m

15-16 boys

Velocity TC - NY

55.53

3

Delakwa Bernard

400m

11-12 boys

Prospect Park Youth Club

1:06.38

3

Devin Wayne Denny

High Jump

11-12 boys

Medgar Evers Cougars TC

1.30m /4-03.25

3

Elyza Nieves

800m

11-12 girls

Prospect Park Youth Club

2:36.81

3

Elyza Nieves

3000m

11-12 girls

Prospect Park Youth Club

11:28.22

3

Harlem Children’s Zone TCne TC

4x200m relay

13-14 girls

Soumaoro, Konate, Wingate, Underwood

1:54.92

3

Jahlahnee Watkins

Long Jump

13-14 boys

Eclipse T&F

5.32m/17-05.50

3

Kadija Soumaoro

200m

13-14 girls

Harlem Children’s Zone TC

27.33

3

Kadija Soumaoro

400m

13-14 girls

Harlem Children’s Zone TC

1:02.27

3

Keshawn Robinson

55m

15-16 boys

Envy TC

7.18

3

Ladaysia Antrum

200m

15-16 girls

Prospect Park Youth Club

28.43

3

Mariam Cisse

Shot Put

13-14 girls

Harlem Children’s Zone TC

11.46m/37-07.25

3

Olivia Curran

1500m

15-16 girls

Tailwind TC

5:14.65

3

Pippa Nuttall

3000m

15-16 girls

Tailwind TC

11:40.85

3

Prospect Park Youth

4x200m relay

13-14 boys

Boutin, Romeo, Nicolas, St Rose

1:48.95

3

Prospect Park Youth

4x200m relay

11-12 girls

Hawkins-Quinones, Lane, Zaslavsky Tang, Ngai

2:11.05

3

Prospect Park Youth

4x400m relay

9-10 boys

Newman, Boutin, Ngai, Torres

5:45.85

3

Prospect Park Youth - A

4x400m relay

11-12 girls

Branham-Upton, Russell, Wang, Dennison-Murray

5:14.31 

3

Prospect Park Youth - B

4x400m relay

13-14 boys

Lofsnes-Scott, Rice, Straight, Zinner

4:28.07

3

River Sampson

55m

11-12 girls

Velocity TC - NY

8.02

3

Robert Straight

1500m

13-14 boys

Prospect Park Youth Club

4:36.97

3

Tahje Flemmings

200m

13-14 boys

Prospect Park Youth Club

25.29

3

Tremell Gill 

55m

13-14 boys

New Horizon TC

7.12

4

Abigail Perez

3000m

13-14 girls

Prospect Park Youth Club

11:35.18

4

Ari Bakraqi

800m

8&Under boys

Tailwind TC

3:05.07

4

Avery Russel

800m

11-12 girls

Prospect Park Youth Club

2:38.07

4

Bella Faber-Rico

800m

13-14 girls

Prospect Park Youth Club

2:33.07 

4

Breanna Mcdonald

400m

15-16 girls

Prospect Park Youth Club

1:06.95

4

DeLaKwa Bernard

200m

11-12 boys

Prospect Park Youth Club

28.57

4

Demian Lofsnes-Scott

3000m

13-14 boys

Prospect Park Youth Club

10:10.76

4

Dontae Lindo

1500m

9-10 boys

Velocity TC - NY

5:35.67

4

Ella Fajardo Wilde

3000m

11-12 girls

Prospect Park Youth Club

11:39.00

4

Elyza Nieves

1500m

11-12 boys

Prospect Park Youth Club

5:26.97

4

Harlem Children’s Zone TC

4x400m relay

13-14 girls

Konate, Underwood, Soumaoro, Wingate

4:49.21

4

Jamil Geye

800m

17-18 boys

Envy TC

2:22.65

4

Jordan Marcano

55m

13-14 boys

New Horizon TC

7.21

4

Jordan Marcano

200m

13-14 boys

New Horizon TC

25.38

4

Kaia Lam

400m

8&Under girls

Prospect Park Youth Club

1:23.73

4

Ladaysia Antrum

55m

15-16 girls

Prospect Park Youth Club

7.98

4

Leilani Gibson

1500m

9-10 girls

unattached

5:59.25

4

Macy Simmons

200m

15-16 girls

Prospect Park Youth Club

28.91

4

Merlin Beaufils

55m hurdles

13-14 boys

Prospect Park Youth Club

10.42

4

Nariah Mathis 

200m

13-14 girls

Velocity TC - NY

27.62

4

Nigel Wardally

400m

13-14 boys

Medgar Evers Cougars TC

58.11

4

Pippa Nuttall

1500m

15-16 girls

Tailwind TC

5:23.60

4

Prospect Park Youth

4x200m relay

13-14 girls

Dixon, Paterna, Fanourakis, Celebi

2:11.11

4

Prospect Park Youth

4x200m relay

9-10 boys

Qualls, Buckley, Saghir, Shaw-Sanchez

2:25.61

4

Prospect Park Youth - B

4x400m relay

11-12 girls

Kilgore, Donovan, Knowles, Miller

6:03.68

4

Robert Straight

800m

13-14 boys

Prospect Park Youth Club

2:17.66

4

Sebastin John

400m

11-12 boys

Prospect Park Youth Club

1:07.50

4

Tailwind

4x400m relay

13-14 boys

Goldberg, Spencer, Alter, Bakraqi

4:54.31

4

Tamaya Fogenay-Brown

200m

11-12 girls

Harlem Children’s Zone TC

29.10

4

Victoria Telesco

200m

17-18 girls

Eclipse T&F

29.59

4

Victoria Telesco

400m

17-18 girls

Eclipse T&F

1:07.79

4

Wendy Boucard

55m

15-16 boys

New Horizon TC

7.2

4

Zaria Lumsden

55m

17-18 girls

Eclipse T&F

7.71

4

Zion James

200m

8&Under boys

Prospect Park Youth Club

34.25

5

Alex Ahandar

3000m

17-18 boys

Prospect Park Youth Club

10:25.01

5

Annie Byrd

800m

9-10 girls

Prospect Park Youth Club

2:59.64

5

Bella Faber-Rico

3000m

13-14 girls

Prospect Park Youth Club

11:39.60

5

Chase Nicolas

3000m

11-12 boys

Prospect Park Youth Club

10:55.41

5

Coleman Mednick

Shot Put

11-12 boys

Prospect Park Youth Club

7.01m/23-00

5

Dante Ballou

400m

8&Under boys

Prospect Park Youth Club

1:21.14

5

Darius Gordon

800m

15-16 boys

Velocity TC - NY

2:22.40

5

Egypt Parker

55m

17-18 girls

Eclipse T&F

8

5

Ella Fajardo-Wilde

1500m

11-12 girls

Prospect Park Youth Club

5:29.47

5

Hailey Lee

Shot Put

9-10 girls

Riverbank

3.88m/12-08.75

5

Jordan Mccray

Long Jump

13-14 boys

Envy TC

4.90m/16-01

5

Macy Simmons

400m

15-16 girls

Prospect Park Youth Club

1:10.42

5

Manuel Ayarza

1500m

13-14 boys

Medgar Evers Cougars TC

4:47.18

5

Nicari Clarke

400m

11-12 boys

Prospect Park Youth Club

1:08.75

5

Nigel Wardally

200m

13-14 boys

Medgar Evers Cougars TC

25.5

5

Pearl Websterrutledge

200m

15-16 girls

Velocity TC - NY

30.76

5

Prospect Park Youth - B

4x400m relay

13-14 girls

Fanourakis, Perez, Dixon, Isip

4:54.43

5

Prospect Park Youth - C

4x400m relay

13-14 boys

Jean, van Schendel, Prescott, Cembalest

5:03.99

5

Sarai Ayarza

Long Jump

11-12 girls

Medgar Evers Cougars TC

4.14m/13-07

5

Tyler Whitehurst

55m

15-16 boys

Eclipse T&F

7.21

5

Wendy Boucard

200m

15-16 boys

New Horizon TC

25.44

6

Alex Ahandar

1500m

17-18 boys

Prospect Park Youth Club

4:38.67

6

Areyanna Crumble

55m

13-14 girls

unattached

7.76

6

Ari Bakraqi

400m

8&Under boys

Tailwind TC

1:21.39

6

Ari Bakraqi

1500m

8&Under boys

Tailwind TC

6:05.10

6

Bianca Staples

High Jump

11-12 girls

MHC TC

1.20m/3-11.25

6

Chelsea MMcleod

400m

8&Under girls

Prospect Park Youth Club

1:28.16

6

Dante Ballou

200m

8&Under boys

Prospect Park Youth Club

35.26

6

Darius Gordon

1500m

15-16 boys

Velocity TC - NY

4:47.03

6

Eliott Beaufils

800m

17-18 boys

Prospect Park Youth Club

2:31.02

6

Ethan Rice

3000m

13-14 boys

Prospect Park Youth Club

10:28.95

6

Jahlanee Watkins

400m

13-14 boys

Eclipse T&F

59.11

6

Jared Dawson

55m

9-10 boys

Zodiacs TC

8.57

6

Jordan Marcano

Shot Put

13-14 boys

New Horizon TC

9.79m/32-01.50

6

Julianne Yotov

3000m

11-12 girls

Prospect Park Youth Club

11:45.54 

6

Leilani Gibson

800m

9-10 girls

Prospect Park Youth Club

2:59.98

6

Lily Nesvold

Long Jump

13-14 girls

unattached

4.55m/14-11.25

6

Lola Dinneen

1500m

9-10 girls

Island Express TC

6:11.94

6

Macy Simmons

55m

15-16 girls

Prospect Park Youth Club

8.07

6

Manuel Ayarza

800m

13-14 boys

Medgar Evers Cougars TC

2:18.94

6

Mi-ah Watkins

55m

17-18 girls

Eclipse T&F

8.02

6

Michael Rodriguez-King

800m

11-12 boys

Island Express TC

2:27.12

6

Michael Rodriguez-King

1500m

11-12 boys

Island Express TC

4:59.91

6

Noble Parker

400m

11-12 boys

Harlem Children’s Zone TC

1:08.77

6

Owen Hassler

3000m

11-12 boys

Prospect Park Youth Club

11:00.71

6

Prospect Park Youth - C

4x400m relay

13-14 girls

James, Brill, Miller, Doogan

5:19.25

6

River Sampson

200m

11-12 girls

Velocity TC - NY

29.74

6

Sage Naimoli

400m

13-14 girls

Prospect Park Youth Club

1:03.50 

6

Sarai Ayarza

400m

11-12 girls

Medgar Evers Cougars TC

1:08.49

6

Sarai Ayarza

800m

11-12 girls

Medgar Evers Cougars TC

2:39.67

6

Shamar Kingston

55m

15-16 boys

New Horizon TC

7.31

6

Shamar Kingston

200m

15-16 boys

New Horizon TC

25.81

6

Tobias Zinner

1500m

13-14 boys

Prospect Park Youth Club