USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2015 USATF Hershey Youth Indoor Championships
Saturday, March 14, 2015 - Sunday, March 15, 2015
Prince George's County Sports and Learning Complex
Landover, MD



RESULTS   full event results

Place

Name

Club / Hometown

Performance

Event

Division

1

Curran, Olivia

Tailwind TC

11:15.57

3000m

15-16 girls

1

Gavenas, Tamrat

Prospect Park YC

5:22.75

1500m

8&u boys

1

Gavenas, Tamrat

Prospect Park YC

2:42.88

800m

8&u boys

1

Gorevic, Jonah

Tailwind TC

4:36.23

1500m

11-12 boys

1

Gorevic, Jonah

Tailwind TC

9:44.97

3000m

11-12 boys

1

Parker, Egypt

Eclipse TC

13.00m/42-08

Shot Put

17-18 girls

1

Williams, My'khiyah

Unattached

1.66m/5-05.25

High Jump

13-14 girls

1

Prospect Park YC

 

5:23.02

4x400m

8&u boys

2

Crumble, Areyanna 

Unattached

8.72

55m hurdles

13-14 girls

2

Gorevic, Jonah

Tailwind TC

2:21.28

800m

11-12 boys

2

Jackson, Tiarra

Velocity TC NY

16:14.47 

1500m Race Walk

9-10 girls

2

Nuttall, Pippa

Tailwind TC

11:17.21

3000m

15-16 girls

2

Plawiak, Julia

Tailwind TC

5:27.45

1500m

9-10 girls

2

Umrani-Sanders, Nadirah

Falcon TC

9.48m/31-01.25

Shot Put

15-16 girls

2

Watkins, Amon-Ra

Eclipse TC

1.45m/4-09

High Jump

11-12 boys

2

Welch, Isis 

New York Novas TC

8.59

55m hurdles

17-18 girls

2

White Plains Future Stars

 

14:10.22

DMR

Club girls

2

Prospect Park YC

 

2:22.27

4x200m 

8&u boys

3

Deas, Amber

Harlem Children's Zone TC

26.26

200m

15-16 girls

3

Lam, Kaia

Prospect Park YC

6:22.64

1500m

8&u girls

3

Mckenzie, Lisha

Velocity TC NY

9.63

55m hurdles

11-12 girls

3

Nieves, Elyza

Prospect Park YC

5:15.63

1500m

11-12 girls

3

Nieves, Matthew

Prospect Park YC

4:21.00

1500m

15-16 boys

3

Nieves, Matthew

Prospect Park YC

2:04.69

800m

15-16 boys

3

Strachn, Brian

Prospect Park YC

53:00

400m

15-16 boys

3

Straker, Zuri

Harlem Children's Zone TC

7.56

55m

15-16 girls

3

Watkins, Amon-Ra

Eclipse TC

4.61m/15-01.50

Long Jump

11-12 boys

3

Prospect Park YC - A

 

4:03.77

4x400m

13-14 boys

4

Dudley, Ifetayo

Harlem Children's Zone TC

26.28

200m

15-16 girls

4

Flemmings, Tahje

Prospect Park YC

55.37 

400m

13-14 boys

4

George, Caylan

Prospect Park YC

1:14.92

400m

8&u boys

4

Nuttall, Pippa

Tailwind TC

5:12.31

1500m

15-16 girls

4

Rodriguez-King, Michael

Island Express TC

4:51.32

1500m

11-12 boys

4

Yotov, Julianne

Prospect Park YC

11:23.02

3000m

11-12 girls

4

Prospect Park YC

 

2:31.13

4x200m 

8&u girls

4

Prospect Park YC - A

 

4:40.79

4x400m

11-12 girls

5

Curran, Olivia

Tailwind TC

5:14.68

1500m

15-16 girls

5

Dudley, Ifetayo

Harlem Children's Zone TC

1:02.60

400m

15-16 girls

5

Flemmings, Tahje

Prospect Park YC

24.53

200m

13-14 boys

5

Gibson, Leilani

Brooklyn, NY

5:42.77

1500m

9-10 girls

5

McDonald, Breanna

Prospect Park YC

2:29.39

800m

15-16 girls

5

Nicolas, Chase

Prospect Park YC

10:33.33

3000m

11-12 boys

5

Nieves, Elyza

Prospect Park YC

11:26.59

3000m

11-12 girls

5

Pearce, Jinjer

White Plains Future Stars

1:00.08

400m

17-18 girls

5

Plawiak, Julia

Tailwind TC

2:47.23

800m

9-10 girls

5

Shakwi, Sanaa

Eclipse TC

9.00m/29-06.50

Shot Put

15-16 girls

5

Straight, Robert

Prospect Park YC

2:15.01

800m

13-14 boys

5

Sumpter, Sage

Riverbank TC

8.06m/26-05.50

Shot Put

11-12 girls

5

Velocity TC

 

5:08.47

4x400m

9-10 boys

5

Watkins, Mi-ah

Eclipse TC

9.94m/32-07.50

Shot Put

17-18 girls

5

Weiss, Ma'ayan

White Plains Future Stars

11:42.28

3000m

15-16 girls

5

Prospect Park YC

 

5:11.91

4x400m

9-10 girls

5

Prospect Park YC - A

 

4:19.14

4x400m

13-14 girls

5

Prospect Park YC - B

 

4:11.68

4x400m

13-14 boys

6

Ayarza, Manuel

Medgar Evers Cougars TC

2:15.73

800m

13-14 boys

6

Celebi, Ajda

Prospect Park YC

5:19.86

1500m

15-16 girls

6

Davis, Xaire

Harlem Children's Zone TC

11:40.91

3000m

17-18 girls

6

DesRosiers, Margaret

White Plains Future Stars

5:25.39

1500m

17-18 girls

6

DesRosiers, Margaret

White Plains Future Stars

2:40.21

800m

17-18 girls

6

Gordon, Darius

Velocity TC NY

5.58m/18-03.75

Long Jump

15-16 boys

6

Philip, Avery

Velocity TC NY

3.55m/11-07.75

Shot Put

8&u boys

6

Simeon, Kadreya  

Eclipse TC

12:08.27

3000m

15-16 girls

6

Straight, Robert

Prospect Park YC

4:39.22

1500m

13-14 boys

6

Williams, Zedekiah

Harlem Children's Zone TC

1.40m/4-07

Pole Vault

13-14 boys

6

Harlem Children’s Zone

 

4:25.95

4x400m

13-14 girls

6

Prospect Park YC

 

4:23.77

4x400m

Club girls

7

Bakraqi, Ari

Tailwind TC

3:01.98

800m

8&u boys

7

Ballou, Dante

Prospect Park YC

1:19.12

400m

8&u boys

7

Brand, Madison

Harlem Children's Zone TC

5:31.98

1500m

17-18 girls

7

Brand, Madison

White Plains Future Stars

2:43.92

800m

17-18 girls

7

Cisse, Mariam

Harlem Children's Zone TC

11.09m/36-04.75

Shot Put

13-14 girls

7

Fajardo-Wilde, Ella

Prospect Park YC

11:39.64

3000m

11-12 girls

7

Fajardo-Wilde, Ella

Prospect Park YC

5:19.63

1500m

11-12 girls

7

Foster-Daniels, Maiya-Faye

Eclipse TC

12:40.14

3000m

15-16 girls

7

Lofsnes-Scott, Demian

Prospect Park YC

9:59.10

3000m

13-14 boys

7

Soumaoro, Kadija

Harlem Children's Zone TC

27.22

200m

13-14 girls

7

Staples, Bianca

MHC Track Club

1.30m/4-03.25

High Jump

11-12 girls

7

Watkins, Jahlahnee

Eclipse TC

5.23m/17-02

Long Jump

13-14 boys

7

Prospect Park YC

 

2:16.96

4x200m 

9-10 girls

7

Prospect Park YC

 

1:47.83

4x200m 

13-14 boys

7

Prospect Park YC

 

5:19.39

4x400m

9-10 boys

7

Prospect Park YC - A

 

1:53.51

4x200m 

13-14 girls

7

Prospect Park YC - B

 

4:26.42

4x400m

13-14 girls

7

Prospect Park YC - C

 

4:31.64

4x400m

13-14 boys

8

Ayarza, Manuel

Medgar Evers Cougars TC

4:45.96

1500m

13-14 boys

8

Bakraqi, Ari

Tailwind TC

6:00.11

1500m

8&u boys

8

Bernard, DeLaKwa

Prospect Park YC

1:01.31

400m

11-12 boys

8

Boutin, Bishopp

Prospect Park YC

9.24

55m hurdles

13-14 boys

8

Alauddin, Foyez

Unattached

7.85

55m

11-12 boys

8

Davis, Xaire

Harlem Children's Zone TC

5:47.06

1500m

17-18 girls

8

Faber-Rico, Bella

Prospect Park YC

11:40.04

3000m

13-14 girls

8

Hassler, Owen

Prospect Park YC

11:03.71

3000m

11-12 boys

8

Kourouma, Fatoumata

Harlem Children's Zone TC

2:52.24

800m

17-18 girls

8

Lindo, Dontae

Velocity TC NY

5:31.83

1500m

9-10 boys

8

Russell, Avery

Prospect Park YC

2:37.68

800m

11-12 girls

8

Sheridan, Tae'la

Envy Track Club

11.49

55m hurdles

15-16 girls

8

Straker, Zuri

MHC Track Club

27.16

200m

15-16 girls

8

Velocity TC

 

1:53.94 

4x200m 

13-14 girls

8

Watkins, Amon-Ra

Eclipse TC

27.96

200m

11-12 boys

8

Williams, Zayden

Harlem Children's Zone TC

1.10m/3-07.25

High Jump

9-10 boys

8

Prospect Park YC

 

1:59.27

4x200m 

11-12 boys

8

Prospect Park YC - B

 

5:03.16